Web Tasarım Unsurları Nelerdir?

Web Tasarım Unsurları

Tasarımın her branşında olduğu gibi adana web tasarımı içinde de belli ana hatlar oluşturularak çalışmalar yapılır. Bunları aşağıda kısa başlıklar halinde sizlere sunuyoruz, kaliteli bir çalışmanın ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz.

Düzen: Kullanılacak grafik ve metinler belli düzende olmalıdır. Web sitelerinin önemli bir hedefi de kullananların ilk bakışta aradıkları bilgiyi süratlica bulmalarına yardımcı olmaktır. Bu, tasarımın dengeli olması, tutarlılık göstermesi ve bütünlüğünü düzen içinde korumasıyla beraber geçerli olabilecek bir durumdur.

Renk: Renk seçimi alan kişi isteklerine ve amaca bağımlıdır; Bu sıradan bir halde yalnızca siyah-beyaz renklerle yapılabilmekle beraber web uyumlu renkler kullanarak da bir ferdin veya bir müesseseun kişiliği, markası kendisini ifade edebilir.

Grafikler: Web tasarımı için grafikler logo, fotoğraf, clipart veya simgeler şeklinde kullanılabilir. Kullanım kolaylığı açısından çok sıkışık bir yapıda olmamalı, sayfanın açılış hızını etkilemeyecek boyutta, web sayfasının içinde ne olduğu ile uyumlu olmalı, uygun şekilde konumlandırılmalıdır.

Fontlar: Çeşitli yazı tipleri kullanımıyla bir web sitesinin tasarım kalitesini artırabilirsiniz. Çoğu web tarayıcıları yalnızca “web-güvenli yazı tipleri” olarak bilinen fontları, okunaklı bir halde görüntüleyebilir, zira tasarımcı olarak yaygınca kabul gören bu grup içindeki fontlarla çalışmaya özen gösterilmesi faydalı olacaktır.

İçerik: İçerik ve tasarım görsel ve metin yoluyla sitenin vereceği bildiriı geliştirmek için beraber çalışabilir. Okuyucusunu şaşırtmak onlarda heves uyandırmak için istediklerini onlara vermek gerekir, bu şekilde kullanıcılar sitede daha çok zaman geçireceklerdir. Kullanacağınız yazılı metin her zaman ilgili ve faydalı olmalıdır. İçerikle alakalı anahtar kelimeler içermeli, arama motorları için optimize edilmeli ve uygun uzunluğunda olmalarına dikkat edilmelidir.

Kullanıcı Dostu Web Tasarım Oluşturmak

Bir internet sayfası geliştirirken, bir siteyi güzel ve görsel olarak etkileyici hale getirmek için web tasarım temel unsurlarıyla beraber her zaman son kullanıcıyı düşünmeniz gerekir. Kullanıcı dostu arayüzler aşağıda sıraladığımız faktörlere dikkat edilerek rahatça elde edilebilir.

Navigasyon: Web tasarım sitesi mimarisi yapılandırılırken menüler ve öteki navigasyon enstrumanları kullananların web sitesine iyi mi göz attıkları, nasıl arama yaptıkları dikkate alınarak oluşturulmalıdır. Kullanıcılar için verimli, ihtiyaç duydukları bilgiyi bulmaya hedefli, sitenin içinde rahatlıkla hareket etmeye yardımcı olacak şekilde kurgulanmalıdır.

Multimedya: Tasarımda ilgili video ve ses uyaranları kullanıcıların rahat ve hızlı bir halde anlayış geliştirmesine, bilgileri kavramasına yardımcı olabilir. Bu vaziyet web sayfasında daha fazla vakit geçirmeleri için ziyaretçileri teşvik edebilir.

Uyumluluk: Sayfanın doğru görüntülenmesini çoğaltmak, her defasında aynı performansı almak için; Farklı tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde sorunsuz çalışabilecek bir web sayfası tasarlamaya özen gösterin.

Teknoloji: Teknolojideki ilerlemelerden yararlanmak tasarımcılara her zaman taze, dinamik ve ustalaşmış web tasarımı içinde uygulayacakları izin, hareket ve yenilik katmak için özgürlük verir.

İnteraktif: Tasarım içine kullanıcı yorumları ekleyerek aktif kullanıcı iştirakını ve kamuoyu iştirakını artırın. E-posta formları ve e-bülten kayıtları sunarak ziyaretçinizi sürekli etkileşimde olduğunuz kullanıcılara dönüştürün.

Tüm bu bilgilerin ışığında web tasarım profesyonelleri olarak tatminkar bir web deneyimi için mükemmel bir kullanıcı dostu arayüz (UI/UX) dizaynı oluşturabiliriz. Kullanılacak tasarımı, eleştiri planlama ve çözümleme sürecinin arkasından kullanımı sıradan, zarif ve sanat içerikli bir yapı haline dönüştürebiliriz. Tamamıı yaparken bireysel yada kurumsal alan kişi özelliklerine ve isteklerine dikkat etmeyi unutmamak başarıyı bununla beraber getirecektir.

Web tasarımı nedir sorusuna up uzun verebileceğimiz yanıt ise budur. Bu kriterler eşliğinde kaliteli, sağlıklı çalışan ve kullanıcı dostu bir internet sayfası elde edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir