E-Ticaret Nedir?

E-ticaret, en kolay anlatımıyla elektronik ticaret yaparak para kazanmaya yarayan sistemin isimidir. E-ticaret kavramı 1990’lı senelerin sonlarına doğru kullanılmaya başlamıştır. Amazon ve Yahoo gibi şirketlerin e-ticaretteki başarıları diğer teşebbüsçüleri de bu alanda cesaretlendirmiştir. Dolayısıyla daha çok teşebbüsçü bu sektöre girmiştir. Böylelikle hızlı bir ivme yakalayarak değerlenen e-ticaret sektörü ehemmiyetli bir kazanç kapısı haline gelmiştir. Ülkemizde de 1998 seneninden sonra büyük mağazaların liderliğinde e-ticaret uygulanmaya başlamıştır.

E-ticaret sistemi, B2B ve B2C olarak ikiye ayrılmaktadır;

B2B ( Business to Business): Şirketlerin kendi arasında yaptığı e-ticarete verilen isimdir. Bu sistemde emel, satıcı ve tedarikçi şirket arasındaki alışverişin internet üzerinden kısa müddette yapılmasıdır. Bu çerçevede şirketlerin tedarikçi şirketlere sipariş vermesi ve faturaları ödemesi burada gerçekleştirilmektedir. Sözgelişi; Konya’da bulunan bir firmanın İstanbul’daki tedarikçi bir firmaya elektronik ortamda sipariş vermesi, üretici bir firmanın bayilerine adana web tasarım sitesi üzerinden bayi giriş ekranı oluşturması B2B sistemine dahildir.

B2C (Business to Consumer): Üretici ile tüketici arasındaki e-ticaret de B2C olarak adlandırılır. Bu sistemde fiyatlar nettir. Dolayısıyla tüketici ürünü alırken ne kadar bir fiyat ödeyeceğini bilerek alışveriş yapar.

B2C kendi içerisinde ikiye ayrılır. Birincisi; sanal mağazacılık hizmetleridir. Burada üretici ve tüketici direk bir etkileşim içindedir. İkincisi ise; üretici ve tüketici arasında bir aracı vardır. Burada aracı, üreticiden aldığı malı kendi de belli bir miktar kar marjı ilave ederek tüketiciye eriştirir.

E-ticaret yapmak için evvela hangi sistemin kendinize uygun olduğunu belirlemek çok ehemmiyetlidir. Bu sistem belirlendikten sonra da ticaretini yapacağınız ürünün arz-talep balansı iyi araştırılmalı, rakip firmalar incelenmelidir. Bununla birlikte e-ticaret yapmak istediğiniz internet sitenizin başka bir deyişle sanal mağazanızın görselliğini ve güvenliğini de sağlamanız büyük ehemmiyet taşımaktadır. Zira e-ticarette internet siteleri sizin internetteki satış dükkanınızdır. Normalde dükkanınızın camekanını müşterinin dikkatini çekmek için nasıl tertip ederseniz internet site görselliği de aynı nedenden önemlidir. Ayrı olarak dükkanınızda müşterilerinizin ve ürünlerinizin güvenliği için alarm sistemini nasıl kullanıyorsanız Adana web sitenizde de bu güvenlik için SSL sertifikası almalısınız ki müşterileriniz güvenli alışveriş yapabilsinler. E-ticaretteki ehemmiyetli bir nokta da organik aramalarda üst sıralarda çıkmaktır. Bunun için ise bilinenin aksine adwords değil SEO desteği alınmalıdır. SEO, Arama Motoru Optimizasyonu mananına gelmektedir ve arama motorlarında üst sıralarda çıkmaya yardımcı olan sistemin isimidir. SEO’nun başarılı olabilmesi için hizmet verdiğiniz sektör, bu sektör için en çok aranan ve kullanılan kelimelerin yanı sıra internet sitenizin alt yapısının da SEO için uyumlu olması büyük ehemmiyet taşımaktadır.

E-ticaret sektörünün gelişmesiyle beraber özel e-ticaret çözümleri sunan bilgisayar yazılım firmaları da bu sektöre ehemmiyet vermeye başladılar. Bu firmalara Tacirnet, Kobimaster ve Bilginet örnek gösterilebilir.

Son olarak e-ticaret yapmak isteyenler, rastgele bir yazlım firmasıyla anlaşmadan önce ücretten ziyade paket muhtevalarını karşılaştırmalı, firmaların hizmet anlayışı, beklentilere cevaplama noktasındaki çözüm becerileri ve e-ticaret ve SEO için uygun alt yapının belirlenmesi için referanslarıyla müzakerelidirler. Zira altyapıdaki herhangi bir eksik hem bankalardan sanal pos almanızı engelleyecektir hem de müşteri kaybına kapı aralayacaktır. Dolayısıyla beklentileriniz boşa çıkmaması için e-ticaret konusu ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir